تاريخ : 16 / 7 / 1391برچسب:, | 8:32 | نویسنده : علی

48000 لاله پرپر ارتش جمهوری اسلامی ایران :

 

 

شهید ستوانیکم سعید رضا زینعلی

ولادت:1339 قم

تحصیلات:فوق دیپلم

تاریخ و محل شهادت:اهواز 16/7/59

یگان:ل92 زرهی خوزستان

 تاريخ : 8 / 7 / 1391برچسب:, | 7:0 | نویسنده : علی

48000 لاله پرپر ارتش جمهوری اسلامی ایران :

 

زندگینامه امیر سرلشگر شهید حسن آبشناسان :

حسن آبشناسان به سال 1315 در تهران متولد شد. حسن پس از کسب دیپلم در سال 1336 به دانشگاه افسری وارد و در سال 1339 با درجه ستوان دومی فارغ التحصیل شده و دوره مقدماتی را درسال 1340 به پایان رساند. وی پس از پشت سر گذاشتن اولین دوره رنجر در ایران ، تا سال 1356 دوره‌های عالی ستاد فرماندهی را طی نموده و در این میان نیز دوره‌های چتر بازی وتکاوری را در داخل و خارج از کشور گذراند.


شهرت حسن آبشناسان به تقید مذهبی ، آن هم در فضای آلوده ارتش شاهنشاهی به حدی بود که در میان هم دوره ای هایش به شیخ حسن معروف شد.  همین مسئله باعث شد که پس از پیروزی انقلاب اسلامی به سرعت مورد اعتماد انقلابیون قرار گیرد و از جمله افرادی باشد که پایه های نظامی سپاه پاسداران را قوت و قوام ببخشد.
سرلشكر  آبشناسان ، از نادر فرماندهان لشكري ارتش جمهوري اسلامي است كه  از نظر اخلاق و كارآمدي ، جزو ستارگان درخشان ارتش به شمار مي‌رود.


امیر سرلشکر حسن آبشناسان در هشتم مهر سال 1364 شمسی(مصادف با چهاردهم محرم) ، در حالی که   فرماندهی لشکر23 نوهد (یگان تکاوران نیروی زمینی با عنوان«نیروی ویژه هوابرد») را بر عهده داشت، طبق روال همیشه گی اش ، شخصا در خط مقدم «عملیات قادر » حاضر شد و به هدایت عملیات پرداخت که در همین حین ، با آتش مستقیم ارتش بعثی به شهادت رسید و نام خود را به عنوان «تنها فرمانده لشکر شهید» ارتش جمهوری اسلامی به ثبت رساند. وی همزمان با فرماندهی لشکر 23 نوهد ، فرماندهی قرارگاه شمال غرب ارتش جمهوری اسلامی را نیز بر عهده داشت.تربت پاک این عزیز ، در بهشت زهرا(س ،)قطعه: 26    ردیف:79   شماره:47 به امانت سپرده شده است.تاريخ : 15 / 7 / 1391برچسب:, | 8:52 | نویسنده : علی

48000 لاله پرپر ارتش جمهوری اسلامی ایران :

 

شهید سوخته جبهه های غرب

خاطرات شهید سوخته جبهه های غرب سرلشکرخلبان یحیی شمشادیان به قلم مسعود آب آذری و ایرج فلاح به نگارش درمی آید.

مسعود آب آذری گفت: امیر سرلشکر خلبان یحیی شمشادیان قهرمان بوکس ایران و از همرزمان شهیدان کشوری و شیرودی به شمار می رفت.

این نویسنده و فیلمساز ادامه داد: شهید شمشادیان معروف به شهید سوخته جبهه های غرب و هوانیروز، از ماهرترین خلبانان بالگرد تاو کبری بود که در جبهه های غرب با رشادت های فراوان و بی باکانه، سینه به سینه با تانک های دشمن روبه رو شد و اجازه نداد زحمات شهید کشوری در ایلام به هدر برود.

وی ادامه داد: این شهید بزرگوار فرمانده تیم آتش هوانیروز در ایلام بود و از جمله مسوولیت های دیگر وی می توان به فرماندهی عملیات های مسلم ابن عقیل، میمک و فتح اشاره نمود.

آب آذری اضافه کرد: سرلشکر خلبان یحیی شمشادیان به دلیل حماسه های بی بدیلی که از خود در ایلام به نمایش گذاشت، از سوی مسوولان عالیرتبه ارتش ۱۸ ماه ارشدیت گرفت و نشان افتخاری دیگر در کارنامه فعالیت های خود به ثبت رسانید.

وی عنوان کرد: امیر شمشادیان هر لحظه انتظار شهادت می کشید تا اینکه در پانزدهم مهرماه سال ۶۱ در ارتفاعات ۴۰۲ منطقه سومار پس از منهدم ساختن چند تانک دشمن به شهادت رسید و یدالله واعظی کمک خلبان وی به طور معجزه آسایی نجات یافت و به درجه جانبازی نائل گشت.

این نویسنده تصریح کرد: بر همین اساس نگارش زندگینامه و خاطرات شهید امیر سرلشکر خلبان یحیی شمشادیان در قالب مستند داستانی از مدتی پیش کلید خورده و پیش بینی می شود تا پایان سالجاری این اثر به مرحله نهایی خود برسد.

   • یکتا گستر
  • قالب بلاگفا