شهيد سرلشكر ولي الله فلاحي

48000 لاله پرپر ارتش جمهوری اسلامی ایران :


 

شهيد فلاحي در سال 1310در طالقان متولد شد. در سال 1327 وارد دبيرستان نظام شد و پس از اخذ ليسانس در سال1333از دانشكده افسري فارغ التحصيل شد.
او خدمت خود را از لشگر 92 اهواز آغاز كرد و در سال 1337 به تهران منتقل شد و دردانشگاه نظامي به تدريس اشتغال يافت. او مدت هشت سال به عنوان مديريت آموزش دانشكده فرماندهي و ستاد فعاليت داشت.
از سال 1351 تا اواسط سال 1353 با درجه سرهنگ دومي به همراه گروهي از افسران ايراني به عنوان ناظر صلح سازمان ملل در آتش‌بس ويتنام به آن كشور اعزام شد. در 12 مهر سال 1357 به درجه سرتيپي ارتقا يافت و در شيراز به عنوان معاون فرمانده مركز پياده شيراز مشغول به كار شد.
پس از پيروزي انقلاب اسلامي به فرماندهي نيروي زميني منصوب شد و در تاريخ29 خرداد 1359به رياست ستاد مشترك ارتش برگزيده شد. پس از عزل بني‌‌‌صدر از رياست جمهوري، امام خميني(ره) طي حكمي اختيارات فرماندهي كل قوا را به ايشان تفويض كرد. با شروع جنگ تحميلي وي اكثر اوقات خويش را در جبهه‌هاي نبرد مي‌گذراند و عمليات‌هاي نظامي را از نزديك نظارت مي‌كرد.
روز هفتم مهر پس از حضور در قرارگاه عملياتي لشكر 77 در ماهشهر از اسراي عراقي كه در عمليات پيروزمندانه ثامن‌الائمه (شكست حصرآبادان) به اسارت در آمده بودند، سان ديد و لشكر 77 خراسان را لشكر 77 پيروز ثامن‌الائمه ناميد. در مراسم مزبور وزير دفاع (سرهنگ نامجوي) سرهنگ فكوري و تيمسار ظهيرنژاد رييس ستاد مشترك ارتش نيز حضور داشتند. غير از تيمسار ظهير‌نژاد بقيه آنان پس از مراسم عازم اهواز شدند و به وسيله هواپيماي نظامي به سمت تهران حركت كردند. اما هواپيما قبل از رسيدن به تهران در حوالي كهريزك سقوط مي‌كند و سر لشكر فلاحي و همراهانش همگي به ديدار معبود شتافته و بدين‌سان به جمع ديگر شهداي ميهن اسلامي مي‌پيوندند.

 


فرازي از وصيت نامه شهيد بزرگوار ولي الله فلاحي

 

مي‌خواهم به پروردگار جهانيان معتقد باشيد. به رسالت محمد امين و پيغمبران سلف و روز رستاخيز مومن باشيد. به پيشوايان دين و مذهب از طوايف مختلف احترام بگذاريد. تمام انسان‌هايي را كه در گذشته و حال و آينده به نحوي از انحا براي انسان‌هاي ديگر مفيد بوده‌اند محترم بدانيد.

 

 
 

 


نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه: